Tesira® DSP wzbogaca nabożeństwa w prężnie rozwijającej się społeczności katolickiej
Wspólnota katolicka św. Franciszka z Asyżu w Raleigh w Północnej Karolinie to tradycyjne zgromadzenie franciszkańskie, które starało się dodać nowoczesne elementy do swoich nabożeństw.
Założony w 1982 roku kościół na 1200 miejsc pracował na przestarzałym sprzęcie AV, który nie był w stanie obsłużyć bardziej współczesnych elementów kultu. W ramach nowej inicjatywy mającej na celu zwiększenie liczby wiernych i dotarcie do nowego pokolenia parafian, Kościół zaczął szukać rozwiązań, które mogłyby zapewnić realizację dźwięku podczas występów na żywo, zredukować potrzebę obecności personelu obsługującego AV podczas codziennych nabożeństw i złagodzić wyzwania akustyczne wewnątrz obiektu. Wykorzystując innowacyjny cyfrowy procesor sygnału (DSP) Tesira firmy Biamp, integrator AVCON Inc. był w stanie włączyć szeroką gamę funkcjonalności, aby wzmocnić doznania podczas nabożeństw, przy jednoczesnym zwiększeniu zrozumiałości mowy i jakości dźwięku podczas koncertów na żywo, występów chórów i kazań, również w przyległych pomieszczeniach, takich jak kawiarnia, zaplecze techniczne, sale konferencyjne i inne.
WYZWANIE
Zbudowany ponad 30 lat temu budynek kościoła św. Franciszka (część modlitewna składa się z nawy i transeptu) został pierwotnie zaprojektowany, aby sprostać wymaganiom akustycznym tradycyjnych instrumentów kultu religijnego, takich jak organy piszczałkowe.
Wnętrze zostało zbudowane z solidnych materiałów, jak granit i beton, co zwiększało przestrzenność muzyki; ale ten sam pogłos powodujący nawet trzysekundowe opóźnienie, negatywnie wpływał na zrozumiałość mowy podczas nabożeństw i kazań. Starając się unowocześnić sposób działalności i poszerzyć liczbę wiernych, kościół chciał również włączyć więcej współczesnych elementów, które towarzyszyłyby tradycyjnym nabożeństwom. Oznaczało to dodanie nagłośnienia, które złagodziłoby ograniczenia akustyczne przestrzeni, dało możliwość miksowania na żywo i pozwoliło na prostą integrację większej ilości komponentów audio, dla których wcześniej nie było miejsca. Dlatego nowy system audio musiał charakteryzować się prostotą obsługi, elastycznością oraz dostarczać wysokiej jakości wyraźny i zrozumiały dźwięk.
„Nowa gama narzędzi multimedialnych zmienia sposób, w jaki kościoły realizują swoją misję” — powiedział Edward Strickland, starszy inżynier projektu w AVCON Inc. „Oznacza to konieczność modernizacji obecnych systemów AV, aby dostosować je do poziomu zaangażowania i jakości dźwięku, którego parafianie doświadczają na co dzień.”
Kościół św. Franciszka z Asyżu używał przestarzałego systemu audio z analogowymi korektorami graficznymi, co oznaczało, że personel spędzał mnóstwo czasu na ręcznym dostosowywaniu poziomów dźwięku do różnych głośników i wymagań muzycznych”. W połączeniu z dużymi rozmiarami pomieszczenia, zastosowanymi materiałami budowlanymi i ostrymi kątami, kościół desperacko potrzebował elastycznego rozwiązania, które mogłoby regulować zachowanie dźwięków w otoczeniu, przy zaangażowaniu mniejszej liczby inżynierów dźwięku, jednocześnie wykorzystując bardziej aktualną technologię. A ponieważ była już umówiona wizyta biskupa, istniał nieprzekraczalny termin, który nie pozostawiał wiele miejsca na eksperymenty.
„Nowa gama narzędzi multimedialnych zmienia sposób, w jaki kościoły realizują swoją misję.” – Edward Strickland, Starszy inżynier projektu w AVCON Inc.
ROZWIĄZANIE
Do modernizacji dźwięku w kościele św. Franciszka z Asyżu wykorzystano uznaną i wielokrotnie nagradzaną platformę DSP Tesira firmy Biamp. Wyposażona w najpotężniejsze na komercyjnym rynku audio narzędzia do personalizacji, Tesira pozwoliła kościołowi na łatwe pokonanie trudnych właściwości akustycznych wnętrza. Parafianie zyskali kazania o większej zrozumiałości i głębsze doznania dźwiękowe podczas koncertów muzycznych i akompaniamentu chóru. Służbom technicznym, Tesira skróciła godziny spędzone na dostosowywaniu dźwięku do różnych księży i codziennych nabożeństw. Duchowni po prostu podłączają mikrofon bezprzewodowy, zaczynają mówić, a innowacyjny system audio dostosowuje poziomy dźwięku zgodnie z zaprogramowanymi profilami. Tesira łatwo zintegrowała się z istniejącym wyposażeniem, takim jak głośniki liniowe, czy mikser Roland, aby skutecznie przetwarzać fortepian, gitarę i bas; a także system Finite Impulse Response (FIR) – tworząc pierwszą instalację Tesira-FIR w Stanach Zjednoczonych. Zmniejszając ogólny rozmiar instalacji audio, konfiguracja w kościele została również zmniejszona z szafy o wysokości prawie 2 metrów do zaledwie 21 RU (21 U = 935mm; 1 U=44,5mm), dzięki temu, łatwo ją ukryć w tradycyjnie wyglądającym otoczeniu.
„Używamy produktów Biamp od ponad 11 lat, a niezawodność ich rozwiązań nie ma sobie równych w branży AV” – kontynuował Strickland. „Specjaliści w Biamp’ie są innowacyjni i wydajni, nigdy nie musieliśmy czekać na jakiekolwiek poprawki błędów lub aktualizacje podczas instalacji nowej generacji produktów. Pozwala nam to na robienie niezwykle wydajnych instalacji, dostarczając klientowi poziom jakości, który nie wiąże się z ryzykiem nieuchronnych poprawek lub serwisowania. W kościele św. Franciszka z Asyżu było to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę fakt, że mieliśmy do dotrzymania bardzo krótki termin. Nie wahaliśmy się ani chwili, kiedy zdecydowaliśmy się na Tesirę.”
REZULTAT: WYSOKIEJ JAKOŚCI DŹWIĘK DAJĄCY MOŻLIWOŚĆ GŁĘBOKICH PRZEŻYĆ PODCZAS MSZY
Dzięki modernizacji audio za pomocą platformy Tesira firmy Biamp, katolicka wspólnota św. Franciszka z Asyżu w Raleigh mogła zaproponować swoim wiernym bogaty program muzyczny. Mówiąc dokładniej, w kościele można teraz posłuchać zarówno tradycyjnych hymnów, występów gospel, jak i niedzielnej mszy, która obejmuje współczesny bas, gitarę, instrumenty klawiszowe i chór. Łatwa w zarządzaniu instalacja zwiększyła również zrozumiałość mowy podczas kazań, zapewniła efektywne sterowanie i pozwoliła personelowi miksować muzykę na żywo, gdy zajdzie taka potrzeba — bez przedzierania się przez złożoności dawnego, analogowego systemu audio.
Kościół jest zachwycony nagłośnieniem. Parafianie cieszą się teraz większą zrozumiałością zarówno kazań, jak i czytań, nawet jeśli siedzą z tyłu. Pracownicy obsługi również czują satysfakcję, ponieważ proces miksowania został znacznie uproszczony i mogą w końcu zaoferować pełny program muzyczny, który przemawia zarówno do młodszych członków, jak i starszych, bardziej tradycyjnych parafian.