Uniwersytet Techniczny w Berlinie (Technische Universität Berlin, zwany również TU Berlin), którego historia sięga 1770 roku, od początku swojego istnienia jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji edukacyjnych w Europie i wykształcił setki wybitnych naukowców i badaczy. Aby dotrzymać kroku oczekiwaniom studentów i pozostać w czołówce nowoczesnej edukacji, TU Berlin postanowił odnowić dwie swoje sale wykładowe, wyposażając je w zmodernizowane systemy AV. Ponieważ sale wykładowe i inne budynki uniwersyteckie rozmieszczone są w całym mieście, TU Berlin potrzebował rozwiązania, które mogłoby dobrze działać na stosunkowo dużym obszarze geograficznym.
WYZWANIE
Główny inżynier TU Berlin zajmujący się systemem AV szukał ekonomicznego rozwiązania, które nie zagrażałoby jakości systemu. Konsultanci z Macom i MMT Network początkowo zaproponowali rozwiązanie oparte o technologię HDBaseT. Jednakże uczelnia zmieniła nieco zakres instalacji, prosząc o możliwość łączenia dwóch remontowanych sal, aby pomieścić większą liczbę widzów podczas specjalnych okazji, takich jak coroczne powitanie studentów w pierwszym dniu szkoły. Oprócz możliwości łączenia sal 104 i 105, uniwersytet wymagał możliwości transmisji wydarzeń z jednej sali do drugiej, gdyby zapotrzebowanie przekroczyło liczbę miejsc siedzących. Aby spełnić te wymagania, instalacja wymagała bardziej elastycznego rozwiązania.
Sala 105, pierwotnie odnowiona w 2005 roku, wymagała znacznej modernizacji, aby zaspokoić potrzeby studentów. Aby zmaksymalizować fundusze i wydatkować je jak najbardziej efektywnie, pracownicy uniwersytetu chcieli zmodernizować posiadane rozwiązania AV, które pozwoliłoby im zachować część oryginalnego systemu, który był oparty na urządzeniach Biamp AudiaFLEX i wykorzystywał CobraNet® do dystrybucji audio równolegle z odrębnym analogowym systemem dystrybucji video. TU Berlin poszukiwał rozwiązania AV opartego na protokole IP, które mogłoby sprostać tej rozbudowie.
Sala 104 stała się pierwszym na świecie audytorium edukacyjnym, w którym oba systemy audio i wideo działają w tej samej sieci. Aby to osiągnąć, sala musiała skorzystać z możliwości oferowanych przez technologię AVB – Audio Video Bridging, która obejmuje rezerwację pasma, precyzyjną synchronizację czasu i wiele innych funkcji.
ROZWIĄZANIE
Ponieważ pracownicy TU Berlin cenią sobie jakość i dążą do doskonałości, priorytetem było dla nich uzyskanie jak najmniejszych opóźnień przy możliwie jak najniższym poziomie kompresji sygnałów. Aby to osiągnąć, uczelnia wybrała rozwiązanie Tesira firmy Biamp. Instalacja obejmuje w sumie 26 koderów TesiraLUX™ i 18 dekoderów. Są one połączone z pulpitem wykładowcy, recepcją budynku, sceną i reżyserką, a także z czterema sąsiadującymi salami tłumaczy. Dodatkowo obie sale mają połączenia z centralnym punktem spotkań Lichthof, znajdującym się 100 metrów od budynku głównego.
Wszystkie urządzenia w sieci są połączone za pomocą wielomodowego światłowodu 10G, a dwa różne pomieszczenia techniczne zapewniają obsługę różnych sygnałów. Pomieszczenie techniczne ZGR-M zarządza urządzeniami inżynierii mediów za pośrednictwem przełącznika Extreme Networks®, podczas gdy Wiring Center wykorzystuje do sterowania przełączniki Cisco®.
Obie sale są wyposażone w ekrany Wacom® Pen Display, dzięki którym wykładowcy mogą korzystać z interaktywnej tablicy do prowadzenia wykładów w czasie rzeczywistym. Wyświetlacze te pełnią również funkcję monitorów podglądu. TesiraLUX zapewnia niskie opóźnienie wymagane do tego, by studenci mogli niemal natychmiast oglądać treści tworzone przez profesorów. Niskie opóźnienie było kluczowym elementem tej instalacji.
W ramach misji zachowania elementów oryginalnego systemu, konieczne było zbudowanie nowego systemu okablowania strukturalnego pomiędzy pomieszczeniami i innymi powiązanymi lokalizacjami, która obejmowała światłowód wielomodowy, a także połączenia Ethernet do Wiring Center. Ta nowa konfiguracja okablowania łączy wiele pięter z systemem AV, wspierając przyszłą rozbudowę, gdy uniwersytet będzie budował lub remontował kolejne budynki.
TU BERLIN JEST NIEZWYKLE ZADOWOLONY Z ROZWIĄZAŃ TESIRA FIRMY BIAMP I Z NIECIERPLIWOŚCIĄ OCZEKUJE NA ROZSZERZENIE SYSTEMU O KOLEJNE BUDYNKI.
– Bernhard Müller,
Konsultant AV/Inżynier Projektu,
MMT Network GmbH
WYPOSAŻENIE
Sala 104:
- (11) TesiraLUX IDH-1
- (06) TesiraLUX OH-1
- Tesira SERVER-IO AVB z Dante™
- Tesira EX-MOD
Sala 105:
- (15) TesiraLUX IDH-1
- (12) TesiraLUX OH-1
- AudiaFLEX CM 12×8
- AudiaFLEX CM 24×0
- AudiaFLEX CM 0x24
- Tesira SERVER-IO AVB z Dante
NOWY SYSTEM AVB TESIRA DZIAŁA STABILNIE KAŻDEGO DNIA OD MOMENTU URUCHOMIENIA. NIGDY WCZEŚNIEJ NIE MIELIŚMY TAK DOSKONAŁYCH DOŚWIADCZEŃ Z SYSTEMEM AVB!
Christoph Moldrzyk, Kierownik ds. danych i technologii medialnych, Uniwersytet Techniczny w Berlinie
PODSUMOWANIE
Ostateczna instalacja została zbudowana w oparciu o scaloną sieć AV, w której zarówno system audio, jak i wideo są w tej samej sieci. Dzięki temu pracownicy TU Berlin mogą w pełni korzystać z niezliczonych zalet rozwiązania opartego o technologię AVB. Chociaż instalacja napotkała pewne wyzwania związane z jej napiętym harmonogramem, który wymagał aby projekt został w pełni ukończony przed końcem przerwy letniej na uniwersytecie – platforma Tesira zapewniła wydajność i elastyczność niezbędną do osiągnięcia celów instalacji. Administratorzy uniwersytetu byli bardzo zadowoleni z efektu końcowego, a członkowie personelu technicznego przechodzą obecnie proces certyfikacji Biamp, aby w pełni zrozumieć rozwiązanie AV i obsługiwać je z poziomu sterowni. Administratorzy TU Berlin już planują dodanie drugiego etapu do instalacji, rozszerzając ją na inne budynki należące do uniwersytetu w całym Berlinie.
POSIADANIE AUDIO I WIDEO W JEDNEJ SIECI JEST NAJLEPSZĄ CZĘŚCIĄ TEJ INSTALACJI. PONIEWAŻ JEST TO PRAWDZIWIE KONWERGENTNA SIEĆ AV, PROFESOROWIE TU BERLIN SĄ W STANIE NADĄŻYĆ ZA SZYBKO ZMIENIAJĄCYMI SIĘ OCZEKIWANIAMI EDUKACYJNYMI STUDENTÓW.
– Sebastian Mensing
Konsultant AV / Inżynier Projektu
macom GmbH