Red Bull to marka w wielu obszarach wyznaczająca trendy, nowatorska i innowacyjna. Takie również musiało być jej nowe biuro w Warszawie, otwarte w połowie 2021 roku. Szybko okazało się także, że jest ono wyjątkowe nie tylko w skali kraju, ale również całej, międzynarodowej korporacji.
Krakowska firma AV-IT Solutions zaprojektowała i dostarczyła wyjątkowy zagięty ekran, składający się z piętnastu monitorów OLED LG, sterowanie bazujące na rozwiązaniach chmurowych i nagłośnienie skonfigurowane w oparciu o produkty marki Biamp.
Nowa siedziba czerwonych byków
Nowa siedziba Red Bull mieści się w samym sercu Warszawy, w jednej z poprzemysłowych hal wybudowanych w latach siedemdziesiątych i wchodzących w skład Fortu Mokotów. To wyjątkowa lokalizacja, ponieważ z jednej strony biuro znajduje się w samym centrum miasta, a równocześnie ma bardzo zielone i spokojne otoczenie, dzięki czemu pracownicy wyglądając przez wielkie okna, mają wrażenie jakby znajdowali się na przedmieściach stolicy. Na potrzeby austriackiego producenta w starym forcie zaadaptowana została przestrzeń o powierzchni 1700 metrów kwadratowych, utrzymana w przestronnym, loftowym stylu.
Amfiteatr OLED
Po wejściu do budynku od razu trafiamy do przestrzeni kreatywno-warsztatowej. Jej sercem jest wykonany z jasnej sklejki amfiteatr, który znalazł się przed pierwszym w Polsce – i wyjątkowym również w skali całej firmy Red Bull – zagiętym ekranem OLED. Na co zwraca uwagę Dobromir Maconko, vertical sales manager z firmy LG Electronics Polska, każdy z ekranów ma grubość zaledwie 12 mm i wagę 6 kg! – Dzięki technologii OLED, w której każdy piksel, czyli każda pojedyncza dioda elektroluminescencyjna, świeci własnym światłem, nie potrzebując żadnego, dodatkowego podświetlenia, każdy z ekranów przyjechał na miejsce instalacji jako prosty panel i został elastycznie wygięty za pomocą specjalnego kalibratora. W kalibratorze zostały ustalone odpowiednie promienie zgięcia, dzięki czemu wszystkie panele po złożeniu dały jednorodny, spójny, zagięty ekran w rozmiarze XXL. W sumie składa się on z piętnastu zagiętych monitorów OLED 55EF5F o przekątnej 55” cali.
Paweł Różacki, IT manager Red Bull Polska podsumowuje: – Stworzenie tego wideowalla było nie tylko potrzebą czysto techniczną, ale również chęcią wyróżnienia się. Chcieliśmy stworzyć projekt pionierski i na chwilę wdrożenia nigdzie w Europie nie było podobnej realizacji. Zależało nam na wyborze nietuzinkowej technologii, takiej jak ekrany OLED i to w dodatku zagięte. Z tego właśnie powodu jako partnera technologicznego do realizacji tego śmiałego projektu wybraliśmy firmę LG. Jako jedyna dawała ona nam możliwość wykorzystania zagiętych ekranów OLED pod dowolnym, zadanym przez nas kątem. Rozmawialiśmy z wieloma partnerami, ale to marka LG w tamtym momencie jako jedyna była w stanie sprostać naszym wyzwaniom.
Jakub Druzic z firmy AV-IT Solutions dodaje: – Spodziewaliśmy się, że efekt uzyskany z pomocą tego wygiętego ekranu będzie imponujący, ale nie myśleliśmy, że aż taki! Gdy zobaczyliśmy kompletny, uruchomiony ekran zrobił on na nas piorunujące wrażenie. W szczególności, że takiej konstrukcji nigdzie wcześniej nie dało się w Europie zobaczyć, najbliżej w Dubaju.
Obraz uzupełniony o dźwięk
Ze ścianą wideo współpracuje najwyższej jakości nagłośnienie podzielone na cztery strefy. Do jego realizacji zostały wykorzystane rozwiązania marki Biamp.
Jak mówi Jakub Druzic z firmy AV-IT Solutions: „w holu głównym zainstalowane zostały zwieszane, sufitowe kolumny głośnikowe Biamp DP8 wsparte subwooferem VLF208LV. Cały system nagłośnieniowy został przygotowany w technologii 100V i zasila go wzmacniacz ALC-404D. Fakt, że wzmacniacz jest zaopatrzony w predefiniowane presety jeszcze bardziej przyspieszył i ułatwił cały proces instalacji, wdrożenia i uruchomienia. Decyzja o zastosowaniu systemu 100V była podyktowana przede wszystkim znaczną odległością między serwerownią, gdzie musiał się znaleźć wzmacniacz, a strefą, gdzie zainstalowano głośniki. Dodatkowo w nagłośnieniowej szafie rack znalazły się również: mikser strefowy Apart Zone 4, umożliwiający niezależne zarządzanie poszczególnymi strefami nagłośnieniowymi, na które został podzielony cały system audio, a także player PMR4000R MKIII, umożliwiający odtwarzanie muzyki z własnych nośników, z radia internetowego i z serwisu Spotify. Nagłośnienie jest wykorzystywane do odtwarzania nastrojowej, cichej, spokojnej muzyki tła, która ma uprzyjemniać zarówno pracownikom, jak i gościom przebywanie w biurze firmy, ale w trakcie organizowanych tutaj eventów z łatwością radzi sobie również z odtwarzaniem bardzo dynamicznej i głośnej muzyki, która przeważnie im towarzyszy.”
Całe nagłośnienie zostało podzielone na cztery strefy, które mogą być dowolnie konfigurowane, łączone i rozłączane za pomocą przygotowanej przez firmę AV-IT Solutions aplikacji pracującej na iPadzie. Z jej poziomu można nie tylko regulować głośność, ale także zdecydować, czy w holu będzie odtwarzana muzyka z serwisu streamingowego Spotify, radia internetowego, muzyka z playlisty stworzonej przez Red Bulla czy dźwięk towarzyszący obrazowi wyświetlanemu na ekranie.
Jeżeli chodzi o samo okablowanie konieczne do wszystkich systemów AV, firma AV-IT Solutions przygotowała dokładną specyfikację miejsc, gdzie mają znaleźć się konkretne przyłącza, i schemat, w jaki sposób należy poprowadzić okablowanie, natomiast jego położeniem zajęła się firma odpowiedzialna za całe okablowanie prądowe w budynku.
Podsumowanie
Instalacja AV zrealizowana w nowej siedzibie firmy Red Bull Polska w dawnym Forcie Mokotów to zdecydowanie projekt z efektem wow, na którym dzisiaj zależy zarówno inwestorom, jak i samym projektantom. Zainstalowana w nowym biurze zakrzywiona ściana wielomonitorowa, zrealizowana w oparciu o ekrany OLED robi ogromne wrażenie, i to nie tylko na zespole firmy, jej gościach, ale także – dzięki temu, że jest widoczna również z zewnątrz – na osobach postronnych spacerujących wzdłuż budynku.
Stworzony z pomocą wideowalla amfiteatr z towarzyszącym mu nagłośnieniem umożliwiają organizację praktycznie każdego eventu zarówno sportowego, muzycznego, jak i biznesowego. Natomiast na co dzień monitory są idealnym nośnikiem umożliwiającym w efektowny sposób prezentację i dystrybucję wewnętrznych informacji firmowych, najnowszych materiałów wideo tworzonych przez markę czy wiadomości ze świata.
Dzięki przemyślanej koncepcji architektonicznej całej przestrzeni i wdrożonym tutaj rozwiązaniom AV, praca w biurach przy ulicy Racławickiej 99 w Warszawie dodaje skrzydeł!
Zdjęcia i tekst za: AV Integracje.